Stosowana w skojarzeniu z radioterapią, chemioterapią lub obydwoma jednocześnie, w leczeniu guzów nowotworowych położonych na różnej głębokości, w zależności od masy pacjenta i grubości tkanki tłuszczowej. Ciepło jest wzbudzane oscylującym polem elektromagnetycznym w obszarze ciała znajdującym się pomiędzy dwiema aktywnymi elektrodami.
Generalnie rzecz ujmując ogrzewanie następuje w całym obrębie pola elektromagnetycznego, jednak operator może wpłynąć kształt tego pola poprzez dobór rozmiaru elektrody górnej (umieszczonej w ruchomym ramieniu) w stosunku do elektrody dolnej (zwanej też elektroda płytkową).
Wariant A – dwie elektrody o identycznej średnicy
Wariant B – elektrody o różnych średnicach
Kluczowa rola chłodzenia wody w bolusach wodnych elektrod
Metoda pojemnościowa wymaga chłodzenia wody zawartej w bolusach elektrod, ponieważ największa energia jest oddawana w bezpośrednim sąsiedztwie elektrody.
Bez chłodzenia temperatura rozkłada się nierównomiernie, tzn. w tkankach położonych głębiej osiągany jest mniejszy gradient temperatury, niż przy powierzchni skóry.
Chcąc w ten sposób ogrzać efektywnie głęboko położone tkanki, mogłoby dojść do oparzeń powierzchniowych.
Chłodzenie wody zawartej w bolusie kompensuje różnicę gradientów pomiędzy powierzchnią skóry i głębszymi tkankami, co pozwala na efektywne ich ogrzanie do pożądanej temperatury.
Poziom chłodzenia powinien również uwzględniać grubość tkanki tłuszczowej.
U pacjentów z nadwagą zarówno moc pola elektromagnetycznego, jak i chłodzenie powinny być zwiększone w stosunku do pacjenta standardowego.
ul. Belgradzka 5
02-793 Warszawa
+48 22 300 91 85
info@htsystems.com.pl
Poniedziałek - piątek
od 8:00 do 18:00